Aloes – znany od 3000 lat

In: Ciekawostki On: Komentarz: 0 Odwiedziny: 1825

Aloes jako roślina lecznicza znany był już 3000 lat przed naszą erą, a w papirusie z ok. 1500 r p.n.e można już znaleźć 900 zalecanych receptur roślinnych. 

Aloes i jego niezwykłe właściwości od lat

Aloes jako roślina lecznicza znany był już 3000 lat przed naszą erą, a w papirusie z ok. 1500 r p.n.e można już znaleźć 900 zalecanych receptur roślinnych. 

Aloes jako roślina lecznicza znany był już 3000 lat przed naszą erą, jednakże pierwsze znaczące wzmianki na temat leczniczego zastosowania Aloesów znajdujemy w egipskim papirusie Ebersa, pochodzącego z ok. 1500 r p.n.e , odkrytego w Tebach w XIX wieku. Papirus zawiera ok 900 receptur roślinnych zalecanych przez egipskich kapłanów w przypadku najróżniejszych dolegliwości i aż 12 z nich dotyczy aloesu.
W czasach starożytnych używano aloesu do leczenia ran, balsamowania zwłok, produkcji środka przeczyszczającego i jako naturalnego kosmetyku. Nefertiti jak również Kleopatra używały aloesu do pielęgnacji ciała. 

O Aloesie już w czasach nam bardziej współczesnych wspomina również Paracelsus, alchemik żyjący na przełomie XV/XVI wieku, najsłynniejszy farmaceuta ubiegłego tysiąclecia i wymienia go obok szafranu i mirry, jako składnik eliksiru życia. W Polsce o Aloesie pisał ks. A. Klimuszko i zalecał przygotowywanie winka aloesowego, co prawda z innego gatunku niż ten barbadeński, bo z aloesu drzewiastego, który w wielu domach stoi na okiennym parapecie. 

Najwięcej informacji o leczniczym zastosowaniu aloesu zawdzięczamy uczonym rosyjskim i amerykańskim. Surowcem do produkcji leków jak również suplementów diety z aloesu są całe liście lub tylko wnętrze aloesu barbadeńskiego (Aloe Vera). W celu pozyskania alony, środka o silnym działaniu przeczyszczającym, wykorzystuje się liść ze skórką. Do produkcji soku i miąższu aloesowego, liście wcześniej obierane są ze skórki (dosłownie filetowane). Wnętrze aloesu jest dla człowieka jadalne, chociaż niezbyt smaczne. ale ze względów zdrowotnych nieocenione.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December